Jednym z priorytetów Światowej Organizacji Zdrowia była, i jest, sprawa zdrowia rodziny - opieka nad matką i dzieckiem, planowanie rodziny, z zapewnieniem rodzicom możliwości otoczenia należytą opieką dzieci oraz stworzenia im odpowiednich warunków rozwoju. Dlatego tak ważny stał się pierwszy z programów rekomendowanych przez ACMR - Special Programme of Research, Development and Research Training in Human Reproduction (HRP).
Ramy programu HRP stworzono w 1972 roku, w wyniku rezolucji Światowego Zgromadzenia Zdrowia, której celem było “...promowanie naukowej i technicznej współpracy między krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się” i “koordynowanie globalnych wysiłków badań naukowych na polu zdrowia reprodukcyjnego.”
Program jest badawczym ramieniem WHO Department of Reproductive Health and Research (Wydział Zdrowia Reprodukcyjnego i Badań Naukowych ŚOZ). Globalna strategia WHO dotycząca zdrowia reprodukcyjnego zmierza między innymi do: poprawy opieki przedporodowej, okołoporodowej, poporodowej i nad noworodkiem, zapewnienia wysokiej jakości służb zajmujących się planowaniem rodziny, w tym niepłodności, wyeliminowania zagrażających życiu aborcji, zwalczania zakażeń przenoszonych drogą płciową, między innymi HIV, zakażeń dróg rodnych, raka szyjki macicy i innych schorzeń związanych z płcią.
Działania prowadzone w ramach program HRP były i są poddawane stałej weryfikacji przez grupy doradcze oraz okresowej zewnętrznej ocenie przez niezależnych ekspertów. Strategiczne doradztwo techniczne działań HRP zapewnia Naukowo-Techniczna Grupa Doradcza (Scientific and Technical Advisory Group - STAG). W latach 1988-1995 J. Kostrzewski uczestniczył w spotkaniach Komitetu Polityki i Koordynacji Programu, zarówno jako członek Naukowo-Technicznej Grupy Doradczej, jak i, w grupie ekspertów External Evaluation Team, w ocenie realizacji Programu w krajach Basenu Morza Śródziemnego (w Turcji, Tunezji, Egipcie) oraz Południowo-Wschodniej Azji (w Chinach, Indonezji, Singapurze i Pakistanie).
UCZESTNICTWO W PROGRAMACH ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA
Badania naukowe w Światowej Organizacji Zdrowia prowadzone są w ramach tzw. programów. Ich funkcjonowanie możliwe jest dzięki nadzorowi i finansowaniu nie tylko przez WHO, ale również, w zależności od zakresu prowadzonych badań, przez Program Rozwoju Narodów Zjednoczonych (United Nations Development Programme - UNDP), Program Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (United Nations Population Fund - UNFPA), Bank Światowy (World Bank) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (United Nations Children’s Fund - UNICEF).
Realizacja wielu przedsięwzięć nie zamykała się wyłącznie w którymś z konkretnych programów, lecz dla osiągnięcia założonych celów badawczych i organizacyjnych, wymagała współpracy znacznie szerszego grona osób pracujących w ramach Światowej Organizacji Zdrowia oraz innych instytucji funkcjonujących zarówno w skali krajowej, regionalnej, jak i globalnej. Kolejne programy stawały się wówczas elementem szerszej strategii Światowej Organizacji Zdrowia - „Zdrowie dla wszystkich w roku 2000”.
Przedstawienie działalności J. Kostrzewskiego prowadzonej w ramach Światowej Organizacji Zdrowia i innych instytucji, które w skali globalnej zajmują się ochroną zdrowia i jej organizacją, oraz badaniami naukowymi i szkoleniem w tym zakresie, nie jest proste. Pewien problem stanowi także jej usystematyzowanie, gdyż programy w których przygotowanie i realizację wniósł pewien wkład, nie funkcjonują w oderwaniu od siebie. Łączy je jednak naczelny cel, jakim jest zapewnienie ludziom jak najlepszego poziomu zdrowia.
Wśród zasadniczych celów strategii, sformułowanych w rezolucji Światowego Zgromadzenia Zdrowia w roku 1977, znalazło się upowszechnianie prozdrowotnego stylu życia, zmniejszenie częstości występowania chorób, którym można zapobiegać oraz zapewnienie dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej ludziom w całym świecie.
Bardzo istotne znaczenie dla losów strategii miała Międzynarodowa Konferencja nt. Podstawowej Opieki Zdrowotnej (International Conference on Primary Health Care), organizowana przez WHO i UNICEF, która odbyła się w Ałma-Acie w 1978 roku. Wzięło w niej udział blisko 1200 uczestników reprezentujących około 150 krajów, jak również wielu reprezentantów instytucji i towarzystw medycznych. Działalność służby zdrowia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej oceniano wówczas jako niesatysfakcjonującą, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.
J. Kostrzewski miał pewien udział w przygotowaniu tej konferencji, gdy w styczniu 1976 roku, na posiedzeniu Rady Wykonawczej WHO, wybrany został przewodniczącym grupy roboczej do spraw jej organizacji. Uczestniczył też w obradach, reprezentując Międzynarodowe Towarzystwo Epidemiologiczne (IEA), którego w tamtym czasie był przewodniczącym. W swoim wystąpieniu zadeklarował gotowość współdziałania Towarzystwa z WHO i UNICEF w wysiłkach zmierzających do rozwoju podstawowej opieki zdrowotnej. Podkreślił znaczenie badań epidemiologicznych w planowaniu, ocenie, wdrażaniu i realizacji programów zdrowotnych. Krokiem w tym kierunku było między innymi opracowanie, we współpracy z Regionalnymi ośrodkami WHO, publikacji poświęconych wykorzystaniu epidemiologii w rozmaitych obszarach opieki zdrowotnej. We współpracy z Biurami Regionalnymi Południowo-Wschodniej Azji i wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, IEA zamierzało usprawnić metody nauczania i szkoleń w zakresie epidemiologii i promować metody epidemiologiczne w działaniach społecznej ochrony zdrowia. Nad strategią światowego programu podstawowej opieki zdrowotnej debatowano również na XXVII sesji Rady Badań Medycznych w Genewie, odbywającej się w październiku 1984 roku. J. Kostrzewski pisał:
Podstawowa wiedza niezbędna dla rozwiązania tych problemów jest w naszych rękach. Potrzebne jest jedynie wykorzystanie systemu ochrony zdrowia i pojęcie badań aplikacyjnych nastawionych na węzłowe problemy - żywności, wody, higieny, regulacji urodzin oraz szczepień ochronnych. Podstawowa wiedza w dziedzinie chorób wynikających z niedoborów lub zagrożeń środowiskowych jest dostateczna dla zapobiegania tym chorobom i ich zwalczania. Odczuwa się jednak potrzebę badań stosowanych, a w szczególności badań systemowych ochrony zdrowia, funkcjonowania służb zdrowia oraz ich wykorzystania w zwalczaniu chorób. Natomiast w dziedzinie chorób tropikalnych konieczny jest dalszy rozwój badań zarówno podstawowych jak i stosowanych.[1]
Byłoby jednak naiwnością sądzić, że w 1978 roku postawiono sobie zadanie zapewnienia wszystkim ludziom na Ziemi dobrego stanu zdrowia w roku 2000. Cel jaki wytyczono jest mniej ambitny. Chodzi o zapewnienie minimum zdrowotnych warunków życia ludności naszego globu i zapewnienie dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej wszystkim ludziom na świecie; [...] to zadanie nie tylko dla służby zdrowia, czy pracowników ochrony zdrowia, ale również dla władz i społeczeństwa jako całości. Na minimum warunków zdrowotnych składa się wiele czynników, np. zapewnienie odpowiednich warunków mieszkaniowych i dobrej wody, [...] żywności w odpowiedniej ilości i jakości, jak również zapewnienie dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej. [2]
J. Kostrzewski przewodniczy obradom Study Group on Epidemiology of Leprosy in Relation to Control. 7-11 listopada 1983 r. Genewa
W 1974 roku, ACMR formalnie zarekomendowała utworzenie kolejnego programu poświęconego badaniom naukowym i szkoleniu, którego tematem były choroby tropikalne - Specjalnego Programu Badań i Kształcenia w Dziedzinie Chorób Tropikalnych (Special Programme for Research and Training in Tropical Diseases - TDR). Zaczęto go realizować w roku 1976.
Program powstał na bazie rezolucji 27 Światowego Zgromadzenia Zdrowia z 1974 roku, zobowiązującej Światową Organizację Zdrowia do rozwinięcia badań w dziedzinie chorób tropikalnych, przede wszystkim w krajach, gdzie panują one endemicznie. Wybrano te o największym znaczeniu - malarię, schistosomatozę, filariozę, trypanosomatozę (śpiączkę afrykańską i jej amerykańską postać - chorobę Chagasa), leiszmaniozę oraz trąd. Wśród celów Programu znalazło się opracowanie nowych środków i metod służących opanowaniu wymienionych chorób, jak również szkolenie i wzmocnienie potencjału badawczego w krajach tropikalnych. Badania prowadzone są w skali globalnej przez naukowe grupy robocze (Scientific Working Groups), w skład których wchodzą wybitni specjaliści odpowiednich dziedzin nauki oraz praktycy. Grupy robocze zostały utworzone dla każdej z wymienionych chorób; trzy kolejne, zajmują się problemami biologicznego zwalczania przenosicieli chorób, epidemiologii oraz badaniami socjalnymi i ekonomicznymi. Dla wzmocnienia potencjału badań naukowych w zakresie chorób tropikalnych oraz kształcenia w tej dziedzinie, stworzono odrębną grupę roboczą - Grupę Wzmocnienia Badań Naukowych (Research Strengthening Group), która w roku 1985 wchłonęła także, początkowo niezależną, grupę zajmującą się badaniami biomedycznymi.
W badaniach kierowano się zasadą, według której, nowe środki i metody zwalczania chorób tropikalnych miały być skuteczne, bezpieczne, proste oraz praktyczne. Jednocześnie nie powinny przekraczać możliwości ekonomicznych, społecznych i kulturowych społeczności, w których są wprowadzane. W zwalczaniu wymienionych chorób zastosowano środki farmakologiczne działające leczniczo lub profilaktycznie, szczepionki, a także swoiste i czułe metody diagnostyczne oraz stale udoskonalane metody i techniki zwalczania przenosicieli zarazków.
W ramach programu wzmocnienia potencjału badawczego kierowano środki finansowe na rozwój badań w kilkudziesięciu instytucjach naukowych w krajach tropikalnych. Finansowano stypendia zagraniczne dla pracowników naukowych, szkolenia w dziedzinie badań terenowych oraz epidemiologicznych, farmakologicznych społecznych i ekonomicznych, a także rozwój badań biomedycznych.
W realizacji tego programu J. Kostrzewski odgrywał znaczącą rolę. Już w kwietniu 1975 roku został zaproszony do Afryki dla oceny funkcjonowania dotychczasowego programu walki z chorobami zakaźnymi i opracowania rekomendacji dla przyszłych jego form. Odwiedził wówczas Kongo Brazaville, Republikę Kongo, Nigerię, Kenię i Wybrzeże Kości Słoniowej. Jako konsultant Światowej Organizacji Zdrowia, w roku 1977, dokonał również ocen programu walki z chorobami zakaźnymi i pasożytniczymi w krajach Afryki i Azji - w Egipcie, Jemenie Północnym., Pakistanie i Afganistanie.
W latach 1978-1982 był członkiem Rady Naukowo-Technicznej Specjalnego Programu Badań Chorób Tropikalnych (Scientific and Technical Advisory Commitee on Special Programme of Tropical Diseases Research and Training).
W 1979 roku, w charakterze konsultanta WHO, w trakcie spotkań, które odbyły się w Aleksandrii, Islamabadzie i Kabulu, uczestniczył w opracowaniu programu walki z chorobami zakaźnymi i pasożytniczymi na lata 1979-1983. Jako przewodniczący grupy roboczej i komisji naukowej, brał udział w ocenie realizacji Programu TDR.
W 1980 i 1981 roku, w Genewie, przewodniczył obradom komisji naukowej oceniającej program rozwoju badań chorób tropikalnych, a w roku 1983 obradom grupy roboczej poświęconej epidemiologii trądu i ukierunkowaniu dalszych badań nad tym schorzeniem.
Od 1982 do 1986 roku, J. Kostrzewski przewodniczył Grupie Wzmocnienia Badań Chorób Tropikalnych w krajach Trzeciego Świata (Research Strengthening Group). Działalność ta wiązała się z konsultacjami i wizytacjami ośrodków badań chorób tropikalnych i instytucji medycznych w Ameryce Południowej i Środkowej (w Kolumbii, Chile, Boliwii, Wenezueli i Meksyku), w Afryce (w Tanzanii i Zambii) oraz regionie Południowo-Wschodniej Azji i Pacyfiku (w Indiach, Tajlandii, Indonezji, Singapurze, Malezji i na Filipinach). Pobyt w Afryce wiązał się również z wizytacjami terenów endemicznych, między innymi śpiączki afrykańskiej, malarii czy schistosomatozy. Ocena działalności ośrodków odbywała się w ramach tak zwanego Naukowo-Technicznego Komitetu Rewizyjnego (Scientific and Technical Review Commitee), a także w trakcie odbywających się co kilka miesięcy obrad Grupy Wzmocnienia Badań TDR. Wnioski przedstawiano na forum zbierającej się corocznie Rady Naukowo-Technicznej Specjalnego Programu Badań Chorób Tropikalnych (STAC), Komisji Koordynującej (Joint Coordinating Board) i Dyrektorowi Programu.
Nie wszystkie działania okazywały się skuteczne i jeszcze przez wiele lat, mimo starań, nie udało się opanować niektórych chorób występujących epidemicznie. Przykładem niepowodzenia może być malaria. W opracowaniu dotyczącym tego schorzenia z roku 2006 zacytowano słowa J. Kostrzewskiego z 1980 roku:
„W latach 1970-1979 dokonano znacznego postępu w zwalczaniu chorób zakaźnych w świecie, ale postęp ten był bardzo nierównomierny pod względem geograficznym i w odniesieniu do poszczególnych chorób. Największym osiągnięciem w latach siedemdziesiątych było wykorzenienie ospy w świecie. Ale w tym samym okresie załamała się akcja wykorzenienia malarii, która przez kilkanaście lat była węzłowym zadaniem Światowej Organizacji Zdrowia w programie zwalczania chorób zakaźnych. (….) Zachodzi konieczność odejścia od pierwotnych planów wykorzenienia zimnicy w świecie i opracowanie nowej strategii jej zwalczania. Konieczny jest rozwój badań naukowych, zarówno podstawowych w dziedzinie immunologii i leczenia zimnicy, jak badań epidemiologicznych i operacyjnych, zmierzających do udoskonalenia środków i metod zwalczania malarii.”
Słowa te wciąż pozostają aktualne i brzmią jak wyzwanie.[3]
EPI Global Advisory Group 1981 r. - Washington D.C. J. Kostrzewski z Dyrektorem Regionalnym dr. H.R. Acuna
Był Pan wśród jej członków od chwili jej powstania, zawsze gotowy do współpracy, a nawet, w awaryjnej sytuacji, do objęcia przewodnictwa obrad, gdy w 1993 roku, niespodziewanie, na wspólnym posiedzeniu zabrakło dwóch osób kierujących Grupą Badań Naukowych i Rozwoju (Research and Development Group) i Komitetu Technicznego (COMTECH).
Tegoroczne spotkanie Global Advisory Group of the Expanded Programme on Immunization (Światowej Grupy Doradczej Rozszerzonego Programu Szczepień) jest ostatnim pod Pana przewodnictwem, i z tej okazji chciałbym wyrazić wdzięczność Światowej Organizacji Zdrowia zarówno za Pana przewodnictwo jak i wkład w to globalne przedsięwzięcie.
Odegrał Pan niezwykle ważną rolę w tworzeniu Rozszerzonego Programu Szczepień w 1974 roku, a w 1978 roku miałem przyjemność mianowania Pana pierwszym przewodniczącym Światowej Grupy Doradczej EPI, grupy, którą kierował Pan umiejętnie z dyplomacją i humorem w okresie minionych ośmiu lat. Pod Pana skutecznym przewodnictwem Grupa corocznie analizowała i składała sprawozdania dotyczące realizacji Rozszerzonego Programu Szczepień, programu, który stał się kamieniem milowym w rozwoju podstawowej opieki zdrowotnej i który obecnie doprowadził, w skali globalnej, do dziesięciokrotnego wzrostu liczby dzieci chronionych za pomocą szczepień.
W przyszłości, Światowa Organizacja Zdrowia i Rozszerzony Program Szczepień, korzystać będą z Pana wiedzy i doświadczeń.
J. Kostrzewski przewodniczy obradom EPI Global Advisory Group;
po prawej R.H. Henderson - Dyrektor EPI, po lewej S.T. Han - Wicedyrektor Regionalnego Biura WHO Zachodniego Pacyfiku - Manila (Filipiny) - listopad 1983 r.
EXPANDED PROGRAMME ON IMMUNIZATION (EPI)
- ROZSZERZONY PROGRAM SZCZEPIEŃ
Choroby zakaźne i pasożytnicze stanowiły niezwykle trudny do rozwiązania problem w rozwijających się krajach Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Aby właściwie ocenić znaczenie Rozszerzonego Programu Szczepień należy wspomnieć o sytuacji epidemiologicznej dotyczącej wyżej wymienionych chorób w okresie, gdy zapoczątkowano jego realizację. Według szacunkowych danych zebranych przez WHO w 1976 roku, spośród 80 milionów dzieci przychodzących rocznie na świat w słabo rozwiniętych krajach, jedynie 10% szczepiono przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi lub poliomyelitis, tylko nieco więcej przeciw gruźlicy, a mniej niż 5% przeciw odrze. Z powodu tych chorób rocznie umierało 5 milionów dzieci, a co najmniej drugie tyle ulegało trwałemu kalectwu w wyniku uszkodzenia mózgu, zaburzeń neurologicznych, zaburzeń rozwoju, głuchoty lub ślepoty. W niektórych krajach rozwijających się wzrastała częstość zachorowań na błonicę, a śmiertelność z jej powodu była 10 do 20 razy większa niż w krajach rozwiniętych. 80% dzieci chorowało na krztusiec, a śmiertelność z jego powodu wynosiła 1 do 2% i była najwyższa w 1 i 2 roku życia. Rocznie, na świecie, z powodu tężca, umierało około 50 tysięcy osób; choroba ta, w krajach Trzeciego Świata, była jedną z głównych przyczyn zgonów niemowląt, z częstością dochodzącą do 100 na 1000 żywych urodzeń. W słabo rozwiniętych krajach zapadalność na gruźlicę była co najmniej dziesięciokrotnie wyższa niż w krajach rozwiniętych. Również odra należała do najistotniejszych przyczyn zgonów dzieci w krajach Afryki, Ameryki Łacińskiej i Południowo-Wschodniej Azji. W Zachodniej Afryce, co roku, z powodu odry, umierało pół miliona dzieci, przede wszystkim w 1 i 2 roku życia. Gdy oceniano stan zdrowia dzieci uczęszczających do szkół w krajach Afryki, Ameryki Łacińskiej, Azji i Zachodniego Pacyfiku, u wielu z nich stwierdzano występowanie porażeń typowych dla przebytego poliomyelitis.
Te zatrważające dane, jak również doświadczenia zbierane w trakcie realizowanego w owym czasie programu zwalczania ospy prawdziwej, stały się bodźcem dla podjęcia nowego wyzwania - Rozszerzonego Programu Szczepień (Expanded Programme on Immunization -EPI).
Prace nad ogólnoświatowym programem szczepień u dzieci rozpoczęły się w kwietniu 1974 roku, kiedy to grupa ekspertów obradujących w Genewie, przygotowała wytyczne dla jego opracowania. Podstawą programu stała się rezolucja uchwalona przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia w maju 1974 roku. Poprzedziły ją spotkania kilkuosobowej grupy ekspertów, w gronie których był J. Kostrzewski, oceniających trudną sytuację w zakresie szczepień. Główne problemy polegały na: braku wyszkolonego personelu i powszechne przekonanie, że podawać szczepionki mogą tylko lekarze i wysoko kwalifikowane pielęgniarki, stosowanie skomplikowanego schematu szczepień, przystosowanego do sytuacji w krajach rozwiniętych, ale nie przystającego do epidemiologicznych i administracyjnych realiów krajów rozwijających się, wysoki koszt sprzętu i kłopot z jego utrzymaniem, transportem, chłodzeniem i strzykawkami, koszt wielu szczepionek oraz ograniczenia w produkcji niektórych szczepionek związane z patentami dotyczącymi szczepów szczepionkowych lub metod ich wytwarzania. Do tego dochodziły problemy techniczne: ekstremalna wrażliwość szczepionek konfekcjonowanych w strzykawkach na zmienne temperatury w gorącym klimacie, a także niepewność związana z określeniem stężenia antygenu zapewniającego właściwe zabezpieczenie, ustalenie optymalnych odstępów między dawkami i liczby szczepionek, które można połączyć we wstrzyknięciu lub podawać jednocześnie w różne miejsca bez negatywnego wpływu na ich bezpieczeństwo i skuteczność.
Rozszerzony Program Szczepień dotyczył początkowo szczepień przeciw sześciu chorobom zakaźnym: błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, odrze i gruźlicy. Założeniem Programu było zmniejszenie zapadalności na te schorzenia, a następnie ich wyeliminowanie. To bardzo skomplikowane przedsięwzięcie wymagało zjednoczenia wysiłków immunologów, pediatrów i innych specjalistów, których zadaniem była opieka nad zdrowiem dzieci, organizatorów ochrony zdrowia, producentów szczepionek oraz osób kontrolujących ich jakość.[4] W 1977 roku stworzono ramy organizacyjne Programu. W pierwszym etapie jego realizacji zamierzano zapewnić, do roku 1990, możliwość zaszczepienia przeciw wymienionym chorobom wszystkim dzieciom urodzonym w tym i kolejnych latach. Na przełomie lat 70. I 80. XX wieku prowadzono prace nad udoskonaleniem szczepionek, oceną ich skuteczności w krajach o gorącym klimacie, organizacją ich przechowywania i transportu, jak również nad organizacją szczepień.[5] Rozszerzony Program Szczepień stał się elementem strategii WHO „Zdrowie dla wszystkich do roku 2000”.
Jednym z inicjatorów Rozszerzonego Programu Szczepień był J. Kostrzewski. Brał on również, obok innych specjalistów z Polski, czynny udział w jego opracowaniu i późniejszej realizacji.[6] Był pierwszym przewodniczącym Światowej Grupy Doradczej (Global Advisory Group) tego programu i funkcję tę piastował przez osiem lat, od 1978 do 1985 roku. Do połowy lat 90-tych wielokrotnie uczestniczył w odbywających się w wielu miastach świata - od Caracas, Limy, Santa Cruz, Atlanty, przez Genewę, Kopenhagę, Antalyę, Langen, Aleksandrię, Abidżan i Kair do Tokio - spotkaniach Komitetu Naukowo-Technicznego (Scientific Technical Review Commitee) i Grupy Badań Naukowych i Rozwoju (Research and Development Group). Brał również udział w wielu konferencjach w charakterze konsultanta, czasowego doradcy lub obserwatora, jak również wykładowcy szkolącego menadżerów zajmujących się realizacją Programu w poszczególnych krajach oraz spotkaniach poświęconych badaniom nad nowymi szczepionkami, ich rozwojem i wykorzystaniem. Wielu spotkaniom przewodniczył.
W 1993 roku, w skierowanym do J. Kostrzewskiego liście, Dyrektor EPI R.J. Kim-Farley, z dużym uznaniem pisał o jego sześcioletniej pracy w EPI’s Research and Development Group napisał:
Udział J. Kostrzewskiego w realizacji Rozszerzonego Programu Szczepień został także wysoko oceniony przez Dyrektora Generalnego WHO H. Mahlera.
Grupa Doradcza Rozszerzonego Programu Szczepień wydała szereg praktycznych zaleceń dotyczących sposobu prowadzenia szczepień u dzieci. Zwróciła uwagę na potrzebę ograniczenia nadmiernie rozbudowanych przeciwwskazań do szczepień, zwłaszcza w krajach tropikalnych - niewielkiej gorączki, łagodnych nieżytów dróg oddechowych, biegunki lub innych niegroźnych chorób. Podkreślano też istotność terminowego uodpornienia dzieci niedożywionych. W dążeniu do zmniejszenia częstotliwości wizyt w ośrodkach szczepień zalecano ich skumulowanie w pierwszym roku życia według schematu, który obecnie funkcjonuje w tzw. kalendarzu szczepień.
Cele jakie stawiali sobie realizatorzy Programu w roku 1984 były bardzo ambitne. Do 1990 roku miano uodpornić, w podstawowym zakresie, co najmniej 90% dzieci na świecie w pierwszych dwóch latach życia, wyeliminować endemiczne zachorowania na poliomyelitis, błonicę i tężec noworodków, do roku 1995 doprowadzić do wyeliminowania rodzimej odry, a do roku 2000 wyeliminować zachorowania na wrodzoną różyczkę.
W połowie lat 80-tych XX wieku kraje gospodarczo rozwinięte były bliskie osiągnięcia pierwotnie założonego celu, lub już go osiągnęły. Jednak w krajach rozwijających się, a zwłaszcza w krajach tropikalnych, zamierzenia były dalekie od realizacji. Według oceny dokonanej w 1984 roku, szacowano, że trzecią dawką skojarzonej szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi zaszczepiono nie więcej niż 30% dzieci w pierwszym roku życia, a odsetek dzieci zaszczepionych przeciw odrze i poliomyelitis był jeszcze niższy.
Wśród chorób objętych rozszerzonym programem szczepień, największą liczbę zachorowań i zgonów powodowała odra. Jej wykorzenienie oceniano jako trudne, ale możliwe. W krajach Trzeciego Świata zachorowania i zgony z powodu odry dotyczyły głównie niemowląt poniżej dziewiątego miesiąca życia. Wymagało to dostosowania kalendarza szczepień i wcześniejszego podawania szczepionki. Szczepienia przeciw odrze zmieniły sytuację epidemiologiczną i stały się przyczyną wzrostu liczby zachorowań wśród dzieci starszych grup wiekowych. Epidemie pojawiające się w wieku szkolnym nakazywały wprowadzenie dawki przypominającej u dzieci idących do szkoły. Modyfikacji wymagało również miano stosowanej u niemowląt szczepionki.
Już na początku lat 90-tych pojawiły się poważne wątpliwości co do możliwości zrealizowania pierwotnie założonych celów. Opublikowana w 1991 roku przez J. Kostrzewskiego ocena postępu Rozszerzonego Programu Szczepień podkreślała osiągnięcia programu. Trzecią dawką szczepionki przeciw poliomyelitis zaszczepiono 67% dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia. Tylko w krajach rozwijających się w pierwszym roku życia trzy dawki szczepionki przeciw poliomyelitis oraz szczepionki przeciw tężcowi, błonicy i krztuścowi otrzymało 65% dzieci, 72% zostało zaszczepionych szczepionką BCG, a 59% zostało zaszczepionych przeciw odrze. Do końca 1990 roku zamierzano doprowadzić do zaszczepienia tymi szczepionkami 80% dzieci w pierwszym i drugim roku życia. Uzyskanie powyższego poziomu szczepień u dzieci i kobiet ciężarnych pozwoliło uchronić od śmierci z powodu odry, tężca noworodków i krztuśca około 2,2 miliona dzieci na całym świecie.[7]
Mimo upływu lat, nie wszystkie pierwotnie zakładane cele Rozszerzonego Programu Szczepień udało się zrealizować, co w żaden sposób nie umniejsza jego wartości i dotychczasowych osiągnięć. Jest on nadal realizowany i rozwijany. W wielu krajach wprowadzono do kalendarza szczepień kolejne szczepionki, między innymi przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, a także przeciw zakażeniom wywołanym przez Haemophilus influenzae, pneumokoki i rotawirusy.
Według ocen dokonanych przez Światową Organizację Zdrowia w 2010 roku, w całym świecie 85% dzieci poniżej 1 roku życia otrzymało przynajmniej trzy dawki szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Szczepienia okazały się być narzędziem o udowodnionej skuteczności, służącym nie tylko ograniczeniu częstości występowania, ale także wykorzenianiu chorób zakaźnych.
Szczepienia przeprowadzane pod egidą WHO od 1967 do 1977 roku doprowadziły do wykorzenienia ospy prawdziwej. W okresie, gdy rozpoczynano realizację owego programu, ospa zagrażała blisko 60 procentom światowej populacji i zabijała co czwartą z jej ofiar. Stale zwiększają się szanse powodzenia realizowanego od 1988 roku programu wykorzenienia poliomyelitis (Global Polio Eradication Initiative). Częstość zakażeń wirusem poliomyelitis spadła od tego czasu o 99%. Blisko 5 milionów ludzi uratowano przed niedowładami. W latach 2000-2008 liczba zgonów z powodu odry na świecie obniżyła się o ponad 78%. W niektórych częściach świata postawiono sobie za cel wykorzenienie tej choroby. W 20 z 58 krajów o wysokim ryzyku występowania tężca u matek i noworodków, choroba ta została wyeliminowana.
Rozszerzony Program Szczepień pozostaje wierny swojemu celowi, jakim jest powszechny dostęp do wszystkich niezbędnych szczepionek dla wszystkich zagrożonych, dążąc jednocześnie do objęcia nim kolejnych grup ludności - dzieci starszych, młodzieży i osób dorosłych.[8]
Conference on the Protection The World's Children - Bellagio (Włochy), Rockefeller Foundation, Villa Serbelloni - 12-16 marca 1984 r.
J. Kostrzewski drugi od lewej, w ostatnim rzędzie.
Inicjatorem powstania Task Force for Child Survival - wpływowej organizacji zdrowia publicznego z siedzibą w Atlancie (USA) był były dyrektor Centers for Disease Control and Prevention, dr Bill Foege wraz z Carol Walters i Billem Watsonem. Została utworzona przez WHO, UNICEF, UNDP, Bank Światowy i Fundację Rockefellera. Jej głównym celem było podniesienie, do roku 1990, wskaźnika wyszczepienia dzieci w krajach rozwijających się. Jej działania skupiają się na międzynarodowych i krajowych problemach zdrowia i rozwoju człowieka. Od chwili powstania skupia osoby oraz organizacje prywatne i publiczne, udzielając wsparcia ich działaniom zmierzającym do uzgodnienia wspólnego stanowiska w kwestii wdrażania i realizacji rozmaitych programów. Stanowi przykład skutecznego budowania partnerstwa na rzecz dzieci, poprzez tworzenie neutralnej, bezstronnej platformy dla kontaktów ministrów zdrowia i wysokiej rangi urzędników z krajów rozwijających się z liderami organizacji pomocowych dla osiągnięcia wspólnych strategicznych celów. W roku 1991 zmieniono jej nazwę na Task Force for Child Survival and Development włączając w krąg jej zainteresowań inne aspekty zdrowia i rozwoju dzieci: problemy walki z chorobami zakaźnymi - poliomyelitis, malarią, ślepotą rzeczną, gruźlicą i HIV/AIDS. Organizacja wspiera także ekspertyzy i badania w zakresie przyczyn urazów i zapobiegania przemocy. Pomaga organizacjom zdrowia publicznego rozwijać i wdrażać systemy informatyczne, przyczyniające się do poprawy stanu zdrowia i jakości życia społeczeństw.[9] Od roku 2009 organizacja działa pod nazwą The Task Force for Global Health.[10]
Problemy związane z programem szczepień były również omawiane w trakcie konferencji zwoływanych pod hasłem Chrońmy Dzieci Świata, organizowanych przez Fundację Rockefellera we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia, UNICEF, Bankiem Światowym i Programem Rozwoju Narodów Zjednoczonych (UNDP). W dyskusjach brali udział eksperci, wśród nich J. Kostrzewski, przewodnicząc części obrad, dyrektorzy wyżej wymienionych organizacji, ministrowie zdrowia wielu krajów oraz osoby zarządzające organizacjami działającymi na rzecz ochrony zdrowia dzieci.
W czasie pierwszej konferencji, która odbyła się w 1984 roku w Centrum Rockefellera w Bellagio we Włoszech (tzw. Bellagio I) dyskutowano nad problemem wzmocnienia wysiłków zmierzających do zaszczepienia jak największej liczby dzieci. Szybki wzrost liczby szczepień spowodował ogromne zapotrzebowanie na szczepionki, a co za tym idzie, konieczność organizacji „zimnego łańcucha” dla zapewnienia ich skuteczności z chwilą dotarcia do miejsca przeznaczenia. J. Kostrzewski przewodniczył obradom w jednym z dni konferencji. W trakcie obrad poparto także utworzenie organizacji - Task Force for Child Survival (Grupa Robocza na Rzecz Przeżycia Dzieci).
J. Kostrzewski brał także udział trzech w kolejnych spotkaniach. Konferencja (Bellaggio II) odbyła się w Kartagenie w Kolumbii, w październiku 1985 roku. Poświęcona była, między innymi, ocenie postępów w realizacji Rozszerzonego Programu Szczepień (EPI). Postanowiono zwiększyć wysiłki i finansowanie programu tak, aby stało
się możliwe zaszczepienie wszystkich nowonarodzonych dzieci w świecie do roku 1990. Postulowano wzmocnienie nadzoru nad wykrywaniem zachorowań i realizacją zdrowotnych programów narodowych, gdyż czynnikiem hamującym postęp EPI była niedostateczna jakość zarządzania w tym zakresie.
Trzecie spotkanie przedstawicieli Task Force for Child Survival odbyło się w Talloires we Francji, w marcu 1988 roku. Uchwalono tam Deklarację z Talloires (Talloires Declaration “Protecting the world’s children: an agenda for the 1990’s”). Stanowiła ona podstawę wstępnej listy wspólnych celów WHO i UNICEF, których założeniem było zapewnienie poprawy stanu zdrowia kobiet i dzieci do roku 2000, według wytycznych zawartych w programie opracowanym w 1989 roku przez UNICEF/WHO Joint Committee on Health Policy oraz Rady Wykonawcze UNICEF i WHO. Cele zostały potem uściślone i rozszerzone, poprzez dodanie tych, zmierzających do ochrony dzieci i zapewnienia im dostępu do edukacji.
Czwarte spotkanie Task Force for Child Survival pod hasłem „Ochrona Dzieci Świata - Wezwanie do Działania”, odbyło się w Bangkoku w Tajlandii, w marcu 1990 roku. “Bangkok Affirmation” wydany przez Child Survival Task Force w czasie tego spotkania, zalecał modyfikację i ekspansję pierwotnie zakładanych celów, poprzez włączenie problemów dotyczących ochrony praw dziecka i ochrony dzieci żyjących w szczególnie trudnych warunkach, jak również problemów dotyczących edukacji, umiejętności czytania i pisania oraz rozwoju we wczesnym dzieciństwie, zatwierdzonych przez World Conference on Education for All (Światowa Konferencja - Edukacja dla Wszystkich).
...problemem o znaczeniu światowym są zakażenia jelitowe przebiegające z objawami zespołu biegunkowego, groźne zwłaszcza dla małych dzieci. Rozwiązanie tego problemu również wymaga połączenia wysiłków różnych specjalistów: klinicystów, higienistów, epidemiologów, inżynierów sanitarnych specjalistów żywienia człowieka. Program obejmuje różne choroby - od cholery, salmonelloz, szigelloz do zatruć pokarmowych i innych bakteryjnych zakażeń pokarmowych oraz zakażeń wirusowych. W niektórych krajach zakażenia wirusowe stanowią przypuszczalnie przyczynę około 50% biegunek niemowląt i małych dzieci. Jan Kostrzewski
Kolejnym przedsięwzięciem WHO, prowadzonym na skalę globalną, był Program Zwalczania Chorób Biegunkowych, podjęty w wyniku rezolucji Światowego Zgromadzenia Zdrowia z maja 1978 roku. W tym samym roku utworzono Światową Grupę Techniczno-Doradczą ds. Chorób Biegunkowych. Celem Programu było obniżenie umieralności niemowląt i małych dzieci, a także, w dalszej perspektywie, zmniejszenie zapadalności na biegunki i ograniczenie skutków biegunek u dzieci. Program ten wiązał się z Rozszerzonym Programem Szczepień i programem zwalczania ostrych zakażeń układu oddechowego u dzieci prowadzonych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
Według szacunkowych danych WHO z pierwszej połowy lat 80. XX wieku, w krajach rozwijających się, każde dziecko w pierwszych pięciu
latach życia, corocznie zapadało dwa lub trzy razy na biegunkę. W pierwszych dwóch latach życia 20 dzieci na 1000 ginęło z powodu biegunki. Oznacza to coroczne pojawianie się od 750 milionów do miliarda epizodów biegunkowych i 4 do 5 milionów zgonów dzieci w tych grupach wiekowych. W niektórych krajach 30% dzieci przyjmowanych do szpitala stanowili chorzy z biegunką. Problem stanowiła zarówno cholera jak i salmonellozy, szigellozy oraz biegunki wywołane rotawirusami czy patogennymi szczepami Escherichia coli.
Uznano, że niezależnie od etiologii, biegunki można leczyć prostymi środkami - nawodnieniem doustnym. Dzięki szerszemu wprowadzeniu pod koniec lat 80. do praktyki leczniczej w krajach Trzeciego Świata, doustnego podawania płynów nawadniających, zmniejszyła się liczba zgonów dzieci z tego typu schorzeniami. Właściwe postępowanie lecznicze pozwalało zapobiec 2/3 zgonów. Podkreślano, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania biegunkom jest propagowanie karmienia piersią, właściwe karmienie w czasie odstawiania od piersi, propagowanie higieny osobistej i dbałość o nią w bezpośrednim otoczeniu, zapewnienie zdrowej wody i właściwej asenizacji, a także prowadzenie szczepień przeciw odrze. Badania kliniczne koncentrowały się na prostych testach wykrywającymi etiologię zakażeń, na opracowaniu doustnych roztworów nawadniających, jak również optymalnej diety w trakcie biegunki i po jej ustąpieniu oraz na stosowaniu szczepionek przeciw rotawirusom, durowi brzusznemu i cholerze.
W latach 1978-1981 J. Kostrzewski był członkiem, a od 1982 do 1986 roku przewodniczącym, Doradczej Grupy Naukowo-Technicznej Światowego Programu Zwalczania Chorób Biegunkowych (WHO Scientific Technical Advisory Committee Diarrhoeal Diseases Control). W latach 1981-1988 brał także udział w pracach Technicznej Grupy Doradczej (TAG) Programu, kilkakrotnie przewodnicząc jej obradom, jak również w posiedzeniach Joint Coordinating Board, nadzorującego realizację poszczególnych programów badawczych. Obrady Grup odbywały się w różnych częściach świata - w Genewie, Aleksandrii i New Delhi. W czerwcu 1983 roku przewodniczył sesji plenarnej odbywającej się w Waszyngtonie międzynarodowej konferencji poświęconej nawadnianiu doustnemu - International Conference on Oral Rehydratation Therapy. Konferencje miały charakter nieformalnych spotkań wąskich grup ekspertów lub odbywały się w szerszym gronie przedstawicieli organizacji międzynarodowych współpracujących w zwalczaniu chorób biegunkowych - WHO, UNICEF i ICDDR,B.
W grudniu 1986 roku J. Kostrzewski złożył wizytę Dyrektorowi Generalnemu WHO, dr. H. Mahlerowi informując, go, że w związku z ponownym wyborem na stanowisko Prezesa Polskiej Akademii Nauk, w pierwszej połowie 1987 roku, zmuszony będzie ograniczyć swój udział w Programie Zwalczania Chorób Biegunkowych oraz Specjalnym Programie Badań Chorób Tropikalnych. W marcu 1987 roku w czasie kolejnej wizyty u dr. H. Mahlera, zamykającej dziesięcioletni okres uczestnictwa w programach Światowej Organizacji Zdrowia, przekazał mu uwagi dotyczące dalszego ich rozwoju, potrzeby lepszej koordynacji działań w zakresie programów: zwalczania chorób biegunkowych, chorób zakaźnych układu oddechowego i rozszerzonego programu szczepień.
- MIĘDZYNARODOWE CENTRUM BADAŃ CHORÓB BIEGUNKOWYCH
Międzynarodowe Centrum Badań Chorób Biegunkowych w Dhaka w Bangladeszu jest instytucją zajmującą się badaniami naukowymi poświęconymi najważniejszym problemom zdrowotnym współczesnego świata. W 1978 roku, międzynarodowa grupa naukowców zaproponowała zmianę organizacji istniejącego od 1960 roku ośrodka, zajmującego się badaniami nad cholerą i podniesienie jego rangi poprzez przekształcenie w międzynarodowe centrum badań naukowych. Obecna struktura Centrum funkcjonuje od 1979 roku. Zyskało ono uznanie między innymi, dzięki wprowadzeniu doustnej terapii płynowej chorób przebiegających z biegunką, która, jak się ocenia, ocaliła w całym świecie kilkadziesiąt milionów istnień ludzkich.[11]
We współpracy z instytucjami akademickimi i badawczymi z całego świata ICDDR,B prowadzi badania i szkolenia, jak również działania, których celem jest rozwój i propagowanie wiedzy umożliwiające poszukiwanie globalnych rozwiązań ratujących życie. W Centrum pracują naukowcy zajmujący się zdrowiem publicznym, badaniami laboratoryjnymi, działalnością kliniczną, żywieniem, epidemiologią, demografią, socjologią i behawioryzmem, a także informatycy, eksperci od nowych i ponownie pojawiających się chorób zakaźnych oraz szczepionek. Stanowiącą zdecydowaną większość grupę miejscowych badaczy, pracowników ochrony zdrowia i administracji, wspierają międzynarodowi specjaliści wywodzący się głównie z instytucji akademickich i badawczych, zajmujący się badaniami nad zdrowiem na poziomie globalnym. Od 1978 roku Centrum wyszkoliło kilkadziesiąt tysięcy fachowych pracowników ochrony zdrowia z blisko 80 krajów. Zajęcia praktyczne obejmują takie dziedziny, jak leczenie szpitalne chorób biegunkowych, epidemiologię, biostatystykę, planowanie rodziny, demografię, a także działania, których celem jest zmniejszenie śmiertelności wśród dzieci.
Działalność ICDDR,B wspierana jest przez około 55 krajów i organizacji, między innymi rząd Bangladeszu, wyspecjalizowane agencje Narodów Zjednoczonych, fundacje, uniwersytety, instytuty badawcze, prywatne organizacje i spółki, które podzielają obawy Centrum dotyczące problemów zdrowotnych mieszkańców krajów rozwijających się i znaczenie doświadczenia w udzielaniu pomocy w ich rozwiązywaniu. Centrum jest kierowane przez Radę Nadzorczą - siedemnastoosobową grupę wybitnych specjalistów pochodzących z całego świata.[12]
W składzie Rady Nadzorczej Międzynarodowego Centrum Badań Chorób Biegunkowych w Dhaka J. Kostrzewski znalazł się z chwilą jej powołania, w 1979 roku. W kolejnych latach brał udział zarówno w pracach Rady, jak i, w charakterze wykładowcy, w seminariach poświęconych epidemiologii czerwonki i innych szigelloz. W czerwcu 1983 roku, na posiedzeniu odbywającym się w Nowym Jorku, został wybrany przewodniczącym Rady Nadzorczej. Funkcję tę pełnił do 1984 roku. W pracach Rady Nadzorczej uczestniczył do roku 1987, angażując się także w ocenę jednego z programów Rady (External Review Committee on Nutrition Programme of ICDDR.B).
[2] Kostrzewski JK, Przedmowa w Człowiek - Środowisko - Zdrowie, red. Kopczyński J, Siciński A, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, wyd. PAN, 1990.
[3] http://www.tropnet.net/fileadmin/Redakteure/PDF/Polish_recommendations/Polish_malaria_guidelines-2008.pdf; Malaria. Profilaktyka, klinika, zwalczanie; pod redakcją pod redakcją Józefa P. Knapa i Przemysława Myjaka; Warszawa, czerwiec 2004. Dokument rekomendowany przez Głównego Inspektora Sanitarnego.
[4] Kostrzewski J, Choroby zakaźne w Polsce w 1974 r. na tle sytuacji w świecie; Przegląd Epidemiologiczny XXX, 1976, 1, 75-82
[5] Kostrzewski J, Szczepienia ochronne w programach Światowej Organizacji Zdrowia; Przegląd Epidemiologiczny XXXV, 1981, 3, 373-376.
[6] ibidem
[7] Kostrzewski J, Piątkowski J; Choroby zakaźne w Polsce w 1989 r. na tle sytuacji w Europie i świecie; Przegląd Epidemiologiczny XLV 1999, 1-1, 17-24
[8] http://www.who.int/immunization_delivery/beneflts_of immunization/en/index.html
[9] http://www.taskforce.org
[10] https://www.taskforce.org/about-us/history